Skip to main content

Travelport, IATI'nin NDC Aggregator sertifikasını alan ilk GDS oldu!

Emirates Havayolları ücretli koltuklarını Travelport Smartpoint ile kolayca satın alın...

Genel Bakış

Travelport, IATI'nin yeni dağıtım programının (NDC) bir parçası olarak 'Aggregator Level One' sertifikası ve 'IT Provider Level Two' statüsü verilen ilk GDS oldu.

Bu sertifikalar, IATI'nin NDC programına Travelport'un tamamıyla entegre olduğu ve havayollarının NDC-XML mesajlarını kullanması halinde Travelport'dan tüm fiyat ve ürünlerinin satışını gerçekleştirebileceği anlamına gelmektedir.

Seyahat acenteleri ise, bu sertifikalar sayesinde, Travelport Platformu'nu kullanarak rezervasyon yaparken daha geniş seyahat içeriğine ve tüm ek servislere erişim sağlayabilecekler. Travelport kullanan acenteler, mevcut çalışma süreçlerinin yanı sıra ek hizmet satışlarını da aynı çalışma ekranından rezervasyonu tamamladıktan sonra da gerçekleştirebileceklerdir.

Travelport, aynı zamanda ‘IT Provider' 2. Seviye statüsünü hakeden, NDC sertifikalı, NDC Kapasiteli olarak tanımlanan ilk GDS ve ikinci organizasyon olmayı başardı. NDC kapasitesini genişletmek Travelport'a, IATI NDC olarak, IATI endüstri standartlarında hizmet veren havayolları adına ücretlerinin distribütörlüğünü yapma imkânı sunmaktadır.

Travelport, havayolları ürünlerinin ve satışının geliştirilmesinin önemi ile birlikte eski sistemlerden uzaklaşma ihtiyacını her zaman vurgulamıştır.  Ayrıca desteklemiş ve geliştirmiş olduğu ödüllü teknolojisi olan Zengin İçerik'i (RCB)başarıyla kullanıma açmıştır. Halihazırda 200+ fazla havayolu bu teknoloji ile sahip oldukları tüm ücret, özellik ve ek servislerini, Travelport'u tercih eden seyahat acentelerine sağlayabilmektedir. Online seyahat acenteleri de Travelport Universal API üzerinden bu bilgileri doğrudan müşterilerine iletebilmektedirler.

Travelport kendi yenilikçi satış platformunu yönetirken, IATI NDC planlanması süreçlerinde aktif rol oynamış ve birçok çalışma gruplarında ve komitelerinde NDC gelişimi için yer almıştır. Bu gruplar PDMG AF (Passenger Distribution Management Group Advisory Forum), PDMG WG (PDMG Working Group), IATI Simplifying the Business (StB) Think Tank ve ONE Order Taskforce olarak sayılabilir.

Konuyla ilgili olarak, Travelport Air Commerce -  Global Ürün ve Pazarlama Başkanı Ian Heywood yaptığı açıklamada: "Sektörün uçuş satış şeklini değiştirmesi gerektiğini ve IATI NDC'nin bu sürecin en önemli parçası olduğunu biliyoruz. 2014 yılında başlattığımız Zengin İçerik (RCB) teknolojisi sayesinde havayollarının tüm ücret ve hizmetlerinin satışını gerçekleştirmelerine ve markalarını yaygınlaştırmalarına öncülük ediyoruz. Sektörde bu yönde ilk atılımı yapmaktan ve lider konumumuzu korumaktan gurur duyuyoruz" diye belirtti.

IATI NDC Programı Direktörü Yanik Hoyles ise, "Travelport'un Aggregator ve IT provider NDC sertifika programına katılan ilk GDS olmasından dolayı mutluluk duyuyor ve Travelport ailesine hoş geldiniz diyoruz. Travelport, NDC şemalarına uyumlu 1.1.3 ve 15.2 sürümlü teklif şemaları ile havayollarının tüm zengin içerik detaylarının ve ürün farklılaştırmalarının seyahat acentelerine ulaşmasına destek vererek, NDC üyelerinden biri haline gelmiştir" diye belirtti. 

İşinizi büyütmeye hazır mısınız?

Seyahat çözümlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi için bugün temasa geçin